Eduard Nikolaev: Biografie, Kreativita, Kariéra, Osobní život

Obsah:

Anonim

Legendární tým KAMAZ-master je chloubou ruského motoristického a automobilového průmyslu. Na Rallye Dakar, Rally Silk Way a dalších světových soutěžích jsou naše kamiony Kamaz a naši závodníci již několik desetiletí nepřekonatelní. A jedním z nich je Eduard Nikolaev, čtyřnásobný vůdce prestižní Rally Dakar, ctěný mistr sportu.

Eduard Nikolaev: biografie, kreativita, kariéra, osobní život

Sportovní dětství

Eduard Valentinovič Nikolaev se narodil ve městě Naberezhnye Chelny 21. srpna 1984. Je to dědičný závodník, syn Valentina Nikolajeviče Nikolajeva, šestinásobného ruského šampiona v kočárku (jedná se o malá lehká SUV, předchůdci čtyřkolek). Valentin, stejně jako jeho syn, byl od dětství „nemocný“z motoristického sportu, důkladně znal strukturu všech mechanismů automobilů a po ukončení své sportovní kariéry začal pracovat v týmu KAMAZ-master jako mechanik. Podle jeho syna může otec za jednu noc auto rozebrat a ráno dát zpět, aby se dostal na start.

obraz
obraz

Dětství a mládí Eduarda Nikolaeva bylo neoddělitelně spjato se sportem. Od 4 do 12 let se intenzivně věnoval umělecké gymnastice, dosáhl významných úspěchů a získal vynikající strečink.

obraz
obraz

Kromě toho navštěvoval sekci boxu. Hlavním koníčkem mladého Nikolajeva však přesto bylo motokáry: řídil tato auta téměř od dětství, postupně se začal účastnit soutěží stále vyšší úrovně.

Začátek sportovní kariéry

Eduard Nikolaev se připojil k týmu KAMAZ-master na počátku dvacátých let. Nejprve často navštěvoval svého otce, týmového mechanika, a postupně se ponořil do podrobností své činnosti. A když Eduard vyhrál všeruský šampionát v motokárách, kde byl přítomen zakladatel mistra KAMAZu Semyon Semyonovich Yakubov, osobně pozval mladého muže, aby pracoval v týmu - nejprve jako mechanik a poté jako pilot.

obraz
obraz

Souběžně s prací na KAMAZ-master získal Eduard odborné vzdělání: nejprve studoval na auto-mechanické technické škole a poté vystudoval Polytechnický institut. Jako pravý workoholik se první polovinu dne věnoval studiu na technické škole a na univerzitě a poté strávil čas v dílnách KAMAZ-master až do noci. Mladý mechanik studoval strukturu všech jednotek a mechanismů automobilů, na kterých se měl účastnit závodů. Úroveň jeho schopností se postupně stala takovou, že v případě poruchy nebo nehody mohl samostatně eliminovat téměř jakoukoli poruchu. Tento přístup k výcviku sportovců, kdy každý pilot-řidič může být také mechanikem a spolujezdcem, se stal jedním z hlavních principů týmu a ve výsledku - klíčem k úspěchu na světových soutěžích.

obraz
obraz

Od roku 2004 se Nikolaev začal účastnit domácích ruských soutěží a mistrovství Ruska jako mechanik a od roku 2006 - jako pilot a jeho posádka vždy získala ceny. A v roce 2007 byl Eduard Nikolaev poprvé zařazen do posádky Ilgizar Mardeev jako mechanik na mezinárodní rally Dakar; posádka dorazila do cíle druhá. V roce 2009 dosáhl stejného výsledku a stejné kapacity Nikolaev jako součást posádky Vladimíra Chagina. Mimochodem, právě Chagin se stal hlavním mentorem, trenérem a dokonce idolem pro Nikolaev, společně se zúčastnili mnoha různých závodů a podle Chagina si Nikolaev dokonce osvojil svůj styl jízdy.

obraz
obraz

Kariéra pilota KAMAZ

V roce 2010 získal Eduard Nikolaev zlaté vítězství na Rallye Dakar, ale stále v roli mechanika v posádce stejného Chagina. A v roce 2011 Nikolaev debutoval jako pilot na Dakaru (předtím už jako pilot vyhrál závod Silk Way), ale tam se mu zatím podařilo obsadit pouze třetí místo.

Rok 2011 byl v biografii mladého jezdce vítězným rokem: jako řidič nakonec vyhrál Dakar. Pak tu bylo mnohem více závodů, kde posádka Nikolaev vždy získala různé ceny, ale zlatý výsledek na Dakaru se opakoval pouze v roce 2017 a poté ještě dva roky po sobě - v letech 2018 a 2019.

obraz
obraz

Konkurence v závodech je neuvěřitelně vysoká a soupeři jsou hlavně přátelé a kolegové z týmu KAMAZ-master, protože prostě nemají obdoby. Politika týmu je zároveň taková, že nedochází ke konfrontaci mezi předními jezdci: každý je zpočátku na stejné úrovni a ten, kdo se ukáže jako nejlepší a kdo bude mít během závodu štěstí, se stane předmětem triumfu celého týmu.

V roce 2020 nemohl Nikolaev na Dakaru zvítězit - jeho posádka musela odejít v šesté etapě závodu kvůli technickým problémům s vozem.

Život a každodenní život závodníka

Profese závodníka, zejména mezinárodní, je těžká fyzicky i psychicky. Během soutěže musí posádky najet několik stovek kilometrů denně a jet 10 hodin a více. Nemůžete přestat - je to ztráta času a ztráta. Pokud však dojde k mimořádným událostem a poruchám, jsou okamžitě mobilizovány všechny zdroje k opravě vozu a návratu do služby. Jezdci proto potřebují fyzickou sílu a vytrvalost, pevné nervy a železnou disciplínu. Eduard Nikolaev říká, že někdy během závodu zhubne až deset kilogramů. Jednou, když se vrátil ze soutěže, jeho matka svého syna nepoznala - byl tak vychrtlý.

obraz
obraz

Ale když se vrátí domů, příbuzní se vždy snaží vykrmit dlouho očekávané mazlíčka. Nikolaev má velmi rád bohaté polévky, zejména polévku z tatarského tokmachu z kuřecího masa s nudlemi. Obecně je vaření po autech Edwardovou druhou vášní. Sám dobře vaří, je vášnivým houbařem - sbírá a připravuje. A po dokončení své závodní kariéry plánuje Eduard Nikolaev otevřít svou restauraci pro sportovní fanoušky a obecně pro všechny.

Osobní život

V Naberezhnye Chelny milovaná rodina vždy čeká na závodníka Eduarda Nikolaev. Edward je ženatý, jeho žena se jmenuje Oksana. V roce 2016 dala svému manželovi dceru.

obraz
obraz

A Nikolaev také věnuje čas výchově mladší generace: spolu s dalšími piloty dohlíží na motokárovou dráhu vytvořenou týmem KAMAZ-master, aby naučil děti a dorost základy kartingu a soutěží.