James Moore: Biografie, Kreativita, Kariéra, Osobní život

Obsah:

Byl James Moore vítězem vůbec prvního cyklistického závodu na světě nebo ne, je otázka, která zůstává otevřená dodnes. Je jisté, že Moore měl šanci zúčastnit se jednoho z prvních závodů na světě - a mnozí si pamatovali jeho brilantní výkon v závodě Paříž-Rouen; i když Moorovo vítězství nebylo první na světě, na slávu cyklisty to nijak nepůsobí.

James Moore
James Moore

James Moore je anglický cyklista. V mnoha zdrojích je označován za vítěze prvního oficiálního cyklistického závodu na světě.

Dětství Jamese Moora

Slavný James Moore se narodil 14. ledna 1849 v Long Brackland, Suffolk, Velká Británie. Když bylo chlapci jen čtyři roky, jeho rodina se z neznámých důvodů přestěhovala do Paříže. Zde se James spřátelil s rodinou kovářů Michaud, kteří přispěli k historii cyklistiky. Později to byl jeden z členů rodiny Michaud, který přišel s nápadem vybavit kolo pedály. Je známo, že Moore už měl kolo od Michauda v roce 1865. Jeho první „kůň“na moderní poměry se bude zdát zcela nevhodný pro jízdu - kola té doby byla z nějakého důvodu nazývána „shakery kostí“. Jamesovi Mooreovi se však toto dvoukolové vozidlo líbilo - používal ho k provádění různých pochůzek svého otce a jízdu si zjevně užíval.

obraz
obraz

Vítěz prvního cyklistického závodu na světě

V roce 1868 byl už devatenáctiletý James Moore členem místního cyklistického klubu. A 31. května 1868 se zúčastnil svých prvních cyklistických závodů. Právě těmto závodům se často říká první oficiální závody v historii celé cyklistiky. Akce začala ve tři odpoledne za přítomnosti celé pařížské aristokracie, kteří byli v očekávání a potěšení z samotné myšlenky a příležitosti vidět, jak tito lidé navzájem soutěží v síle a virtuozitě.

Cyklistický závod, který Jamese Moora proslavil, se konal v západní části Paříže ve Francii, v pařížském parku Saint-Claude. Závodníci museli urazit vzdálenost tisíc dvě stě metrů po štěrkové cestě k fontáně parku a zpět. Mnoho lidí si chtělo vyzkoušet - v té době byla v Paříži docela populární kola a soutěže různých druhů byly tradičně velmi úspěšné. James se táhl dopředu již uprostřed vzdálenosti. Vyvinul skutečně působivou rychlost a do cíle dorazil za 3 minuty 50 sekund.

Závod v parku Saint-Claude burácel nejen po celé Paříži - zvěsti o něm se šířily po celé Evropě. Podobné akce byly brzy uspořádány v dalších hlavních městech. Kolo, které Moore vyhrál, je stále vystaveno v muzeu v Ely v Cambridgeshire. Zajímavé je, že jeho velká část - včetně samotných kol - je vyrobena ze dřeva.

Cyklistický závod Saint-Cloud podnítil představivost veřejnosti a inspiroval kreativitu podobných cyklistických akcí jinde. První závod ve Velké Británii se konal následující den a závody se konaly 18. července v belgickém Gentu. Také v září se konal závod v Brně, hlavním městě Moravy, který znamenal začátek cyklistických závodů ve střední Evropě.

obraz
obraz

Vítěz Paříž - Rouen

Úspěch tvůrčí akce inspiroval organizátory k zahájení většího projektu - a 7. listopadu 1869 se uskutečnila stotřicetikilometrová jízda z Paříže do Rouenu. Této akce se zúčastnil James Moore - a opět vyhrál přesvědčivé vítězství. Skončil za deset hodin dvacet pět minut; průměrná rychlost třinácti kilometrů za hodinu není podle dnešních měřítek vážná. Důvodem byly špatné podmínky na silnici, velmi těžké kolo a nedostatek pneumatik jako takových.

Životopis

Během francouzsko-pruské války pracoval James Moore v sanitce. Později dostal práci ve francouzském výcvikovém středisku dostihových koní. V roce 1945 byl James Moore vyznamenán rytířským velitelem Čestné legie.

Až do samého konce svých dnů se James Moore aktivně věnoval sportu. Není přesně známo, kdy se vrátil do Británie; dodnes neznámé a přesné pohřebiště těla cyklisty. James Moore zemřel 17. července 1935 ve věku osmdesáti šesti let.

obraz
obraz

Vítězné vyvrácení

James Moore po celý svůj život skutečně věřil, že vyhrál první cyklistický závod na světě; později to však bylo vyvráceno. Kritik Keizo Kobayashi zjistil, že ve Francii se před Saint-Claudem uskutečnilo nejméně pět cyklistických závodů - a skutečnost, že se jim nedostalo tak rozšířené publicity, vůbec nedává Jamesi Mooreovi právo být jmenován jako první.

Ačkoli tento závod, který vyhrál James Moore, je považován za první v historii, nizozemský historik Benji Mazo tvrdí, že byl druhý a že první vyhrál jezdec jménem Polocini. Oblíbeným pro druhou jízdu byl François Drouet, který byl dříve lídrem. Uprostřed vzdálenosti se ujal vedení James Moore, který vzdálenost překonal, jak napsali, „rychlostí blesku“a zvítězil s výsledkem 3 minuty a 50 sekund uprostřed nadšených výkřiků davu. Moore a Polocini získali zlaté medaile v hodnotě sto franků.

obraz
obraz

Muzejní exponát

Vítězné kolo Jamese Moora je vystaveno v Městském muzeu v Cambridgeshire. Má železnou dolní trubku ve tvaru kosočtverce a horní trubka a pneumatiky jsou vyrobeny ze zploštělého kovu. Zbytek je vyroben ze dřeva, včetně kol. Zadní kolo má průměr třicet jedna palců, přední kolo je třicet osm palců. Převodový poměr je jedna ku jedné, protože pedály jsou spojeny s předním nábojem. Sedlo kola bylo ztraceno před tím, než bylo vráceno do Velké Británie.