Cyklistické Armády V Mezinárodních Konfliktech

Jízdní kola byla uvedena do provozu v různých zemích světa na konci 19. století. Zákopové bitvy první světové války je v podstatě učinily zbytečnými. Ale mobilnější styl druhé světové války byl úplně jiný příběh.

Cyklistické armády v mezinárodních konfliktech

Druhá světová válka ve skutečnosti začala na kole. V dubnu 1939 přistáli italské jednotky na pobřeží Albánie a vyrazily do vnitrozemí na kolech po silnicích nevhodných pro silniční dopravu.

obraz
obraz

Japonci jezdili na kolech během invaze do Malajska a bitvy o Singapur.

obraz
obraz

Německé Blitzkrieg drželi police cyklistů. Britští parašutisté vyskočili z letadel svírajících skládací kola BSA AIRBORNE a klidně je sjeli po francouzských venkovských silnicích, aby zaútočili na radarovou stanici.

obraz
obraz

Německé výsadkové jednotky používaly kola během invazí do Nizozemska a Norska. Odpor ve Francii a jinde se spoléhal na jízdní kola pro přesun rádia. zbraně a střelivo. Finská armáda ve své úspěšné válce proti červené armádě střídala lyže a jízdní kola.

obraz
obraz

Dvojnásobný šampion Tour de France Gino Bartali ve své závodní výbavě pomáhal italskému odporu zasíláním zpráv pod záminkou, že je na tréninkových výletech. Čínští partyzáni pomocí kol zaútočili na japonské konvoje. Americká 101. výsadková divize během operace Market Garden přikázala civilním nákladním jízdním kolům nést vzduchem upuštěné zásoby.

obraz
obraz

Zvažte logistiku přesunu stovek vojáků připravených k boji, stovek batohů a stovky kilometrů daleko po polních cestách. Půjdou pěšky za dva dny. Pokud chodí v noci, zvládnou to za 24 hodin a přirozeně nebudou připraveni na bitvu. Pokud by jejich společnosti byl přidělen jediný náklaďák, přeprava lidí ve skupinách po 20 po rozbitých silnicích by stále trvala den nebo dva.

obraz
obraz

Ale dejte vojákům sto kol a za půl dne zvládnou ujít sto kilometrů. Tuto velmi taktiku Japonci použili při svých velmi úspěšných invazích do Malajska, dnešní Malajsie a Singapuru, od 8. prosince 1941 do 31. ledna 1942. Britská kolonie Minor obsadila rovníkový poloostrov s ostrovním městem Singapur na jeho jižní straně. Britové dobře opevnili Singapur a okolní průlivy a čekali na útok z moře.

obraz
obraz

Jejich plán byl, aby Singapur vydržel obléhání několik měsíců, zatímco dorazila pomoc z Británie. Japonci nečekali na mocnou britskou flotilu a rozhodli se zaútočit zadními dveřmi. Při příjezdu na břeh, stovky kilometrů severně od Singapuru, japonská vojska zabavila kola od místních Malajců, aby je mohli použít při bleskovém útoku.

obraz
obraz

Generálporučík japonské císařské armády Tomoyuki Yamashita a jeho 25. armáda vtrhli na celý 1120 kilometrů dlouhý poloostrov. A za méně než 70 dní porazili spojenecké britské, australské, indické a malajské síly a postupovali džunglí na kolech.

obraz
obraz

Jejich vítězství znamenalo konec britského impéria v Asii. Kromě vynikajícího vedení, kompetentního použití síly a výjimečné logistiky je používání kola považováno za příčinu katastrofy spojeneckých sil. Proč se ale japonská armáda rozhodla použít kola přes koně?

obraz
obraz

Toto rozhodnutí umožnilo vojákům pohybovat se rychleji a s menším úsilím, což umožnilo zmást obránce. Japonští vojáci na lehkých kolech mohli používat úzké silnice, skryté cesty a provizorní mosty. I když tam nebyly žádné mosty, vojáci se brodili přes řeky a nesli na ramenou své železné koně.

obraz
obraz

Jízdní kola se také osvědčila jako vynikající pomůcka pro přepravu vybavení. Zatímco britští vojáci přepravili během pochodu džunglí až 18 kilogramů, jejich japonští nepřátelé unesli dvakrát více, a to díky rozložení hmotnosti na dvě kola.

Zajímavé je, že kola se neúčastnila operace přistání ze strachu, že přistání uvidí. Strategie japonské armády však byla založena na tisících jízdních kol, která byla před válkou vyvezena do Malajska a která mohla být zabavena civilistům a maloobchodníkům.

obraz
obraz

Jízdní kola speciálně přizpůsobená potřebám armády se běžně používají od počátku 20. století. V různých armádách světa čas od času existovala kola s těžkým kulometem nebo modely nákladu určené k evakuaci zraněných. Jednalo se o jakýsi kusový vzorek, který se v armádě nikdy nerozšířil. Většinou však sloužily civilní modely, ke kterým byl připevněn držák pro pušku nebo střelivo.

obraz
obraz

Jednou z nejzajímavějších inovací ve světě vojenských kol byla BSA AIRBORNE, speciálně navržená v roce 1942 pro britské výsadkáře. Takové kolo bylo možné složit a připevnit k přední části obleku parašutisty. Byl dostatečně kompaktní, aby bezpečně vyskočil z letadla na kole. Když výsadkář přistál, mohl pomocí rychloupínacího popruhu odpojit kolo a tiše se navigovat k dalšímu cíli. Sestavení motocyklu trvalo až 30 sekund.

obraz
obraz

V letech 1942 až 1945 společnost Birmingham Small Arms Company vyrobila 70 000 skládacích jízdních kol. Byly používány britskou a kanadskou pěchotou během invaze v den D a v Armině během druhé vlny. Ačkoli tato kola nebyla používána tak často, jak se původně myslelo, byly stále lepší a mnohem rychlejší možností než chůze.

obraz
obraz

Ačkoli po druhé světové válce byla kola zcela nahrazena motorovou dopravou, hrála důležitou roli pro Vietkong a severovietnamskou armádu, které je během války ve Vietnamu používaly k přepravě zboží po stezce Ho Chi Minh. Jelikož však na těchto kolech často přepravovali až 180 kilogramů rýže, nebylo možné na nich jezdit, a proto byli jednoduše tlačeni. Tato vietnamská nákladní kola byla často opevněna v dílnách v džungli, aby unesla těžká břemena přes jakýkoli terén.

obraz
obraz

Jízdní kola Militarvelo MO-05 jsou stále ve výzbroji švýcarské armády. Ačkoli se jejich design od roku 1905, kdy byly uvedeny do provozu, příliš nezměnil. Během srílanské občanské války využívali nedostatečně vybavené tamilské síly civilní horská kola k rychlému a levnému přesunu vojsk na bojiště a z něj.

obraz
obraz

Dnes již kola nejsou v armádách světa univerzálně používána. Stále si však zachovává potenciál levné, mobilní a osobní dopravy bez paliva pro stíhače.