Batirov Mavlet Alavdinovich: Biografie, Kariéra, Osobní život

Obsah:

Mavlet Batirov není příliš vysoký. Ale v duchu je hrdinou a nebojácným bojovníkem, mistrem wrestlingu ve volném stylu. Dagestanský šampion se úspěšně účastnil soutěží na nejvyšší úrovni. Je dvojnásobným olympijským vítězem. Ale po operaci výsledky Mavlet klesly. Batirov přísně dodržuje normy islámu, pilně studuje korán a arabský jazyk.

Mavlet Alavdinovich Batirov

Ze sportovní biografie M. Batirova

Budoucí zápasník a olympijský vítěz se narodil v Khasavyurt (Dagestan) 12. prosince 1983. Od raného věku otec vzal svého syna na zápasnické soutěže. Mavlet poprvé přišel do tělocvičny jako sedmileté dítě. V deseti letech už Batirov získal první místo na turnaji mládeže v Khasavyurtu. Toto byla jeho první soutěž a jeho první velké vítězství. Trenér S. Umakhanov si okamžitě všiml talentovaného chlapa a předpověděl mu velkou budoucnost.

Od roku 2003 je Batirov členem ruského národního týmu. Hrál za armádní klub.

Po olympiádě v Pekingu byl Batirovovi odstraněn žlučník. Poté lékaři zápasníkovi nedoporučili zhubnout. Pauza v soutěži trvala několik let. Poté Mavlet přešel do jiné kategorie, do 66 kg. Zdravotní potíže nedovolily Batirovovi zúčastnit se olympiády, která se konala na břehu Temže. Sportovec měl 28 let.

Mavlet Alavdinovič však úspěšně vystoupil na ruských soutěžích: v roce 2011 získal stříbro na ruském šampionátu. Připustil pouze svému bratrovi, který je mladšího věku než Mavlet. Na mistrovství světa v Turecku zůstal Batirov bez medailí.

Obecně platí, že výsledky slavného dagestanského zápasníka vypadají velmi solidně. V průběhu své sportovní kariéry sbíral Mavlet dvě nejvyšší medaile z olympiády (2004 a 2008). Je mistrem světa, bronzovým medailistou z mistrovství světa 2006. Batirov opakovaně obdržel medaile na mistrovstvích Ruska a Evropy.

Mimo sportovní život

V rozhovorech s novináři Mavlet připustil, že splňuje všechny normy islámu. Dokonce přeruší výcvik, když je nutné provést namaz. Batirov prosazuje přísné náboženské praktiky pro ženy. Mavlet věří, že musí nosit hidžáb a odmítnout používat kosmetiku.

Na podzim roku 2012 zadrželi agenti v Machačkale dva tucty farníků mešity, kde se učili arabsky. Mezi zadrženými byl také Mavlet Batirov. Důvody zadržení nebyly donucovacími orgány zveřejněny. Tisková služba ministerstva vnitra vysvětlila, že jde o implementaci „provozních informací“. Po soudním procesu byli zadržení propuštěni, poté, co si dříve ověřili svoji totožnost, vyfotografovali a odebrali otisky prstů.

Novináři později zjistili, že šampión byl podezřelý z úzkých vztahů s extremisty. Je také známo, že stoupenci wahhábismu a radikálního islámu se scházejí v mešitě, kterou Batirov rád navštěvuje. Bezpečnostní úředníci považují taková setkání za ohnisko extremistických myšlenek.

Mavletův otec v rozhovoru s novináři popřel, že by se jeho syn držel myšlenek radikálního islámu. Podle něj syn chodí do mešity, aby se modlil a zdokonalil své znalosti arabského jazyka. Batirov st. Si nikdy nevšiml, že Mavlet dělá něco zavrženíhodného.

Mavlet Batirov je ženatý a spokojený se svým osobním životem. Spolu s manželkou vychovává dceru. Zápasník získal vzdělání na Státní univerzitě v Dagestánu.