Elena Panchenko: Biografie, Kreativita, Kariéra, Osobní život

Obsah:

Elena Panchenko je mladá a talentovaná alpská lyžařka. Opakovaná vítězka celounijních a mezinárodních soutěží prožila její život velmi jasný, i když krátkodobý.

Elena Panchenko: biografie, kreativita, kariéra, osobní život

Elena Nikolaevna Panchenko se narodila v Mezhdurechensku v roce 1963, 11. listopadu. Dívka studovala dobře, současně získala další vzdělání v klavírní třídě hudební školy.

Cesta k velkému sportu

V sedmi letech se Lena začala zajímat o alpské lyžování. Její otec, milovník lyží, vzal svou dceru na horu Yugus. Od té doby dívka navštívila Kavkaz, Sajanské hory, zvládla tratě na Urale, poté na Balkáně v Alpách.

V roce 1971 se Lena rozhodla věnovat sportu, který se jí líbil, na lyžařské škole. Valentina Tichonovna Zacharčenko se stala jejím prvním trenérem. Nespěchala s přetížením nového studenta. Panchenko si po celou zimu osvojil základy lyžování pro dítě snadnou a hravou formou.

Trenér zvolil správnou taktiku. Valentina Tichonovna postupně zvyšovala své pracovní vytížení. Dívka se vyvinula harmonicky. O dva roky později byl Panchenko přeložen k jinému trenérovi Valerymu Dmitrieviči Zakharchenkovi.

Díky jeho práci odhalila mladá lyžařka svůj talent. Mentor významně přispěl k rozvoji mobility, flexibility a rychlosti reakce s vytrvalostí studenta. Všiml si všech vlastností, které jsou pro sportovce studenta neocenitelné, a pomohl je vylepšit.

Panchenko velmi dlouho úspěšně kombinoval hudební kreativitu a sport. Nakonec musela čelit volbě. Elena si vybrala lyžování. Začala tvrdá práce.

V životě dívky byl výcvikový tábor nahrazen tréninkem, výlety na soutěže. Na obtížné cestě k vítězství trenér vždy studentovi řekl, že musí bojovat a nepoddávat se obtížím.

Rychlý start

Mladou lyžařku odlišila od mnoha svých vrstevníků vytrvalost a úžasné odhodlání. Na soutěžích v Taštagolu se jedenáctiletý sportovec rozhodl bojovat o vítězství s Allou Askarovou, jednou z nejsilnějších lyžařek v zemi.

Po prohře dívka rozhodně uvedla, že příště určitě vyhraje. Od roku 1974 se dívka účastnila republikánských a odborových soutěží a stala se vítězem šampionátu odborových svazů mezi dívkami.

Elena získala kandidátský titul mistra sportu SSSR ve třinácti a od čtrnácti let už byla mistrem sportu. V novém stavu zvítězil Panchenko v roce 1978 na Spartakiádě národů SSSR mezi dívkami. Od té chvíle se Elena stala řádným členem národního týmu.

Pohár socialistických států v Bulharsku skončil pro ni skutečným sportovním triumfem. Mladý lyžař z Mezhdurechensku v Sofii třikrát vystoupil na samý vrchol pódia. Na její počest byla několikrát vztyčena vlajka země, zazněla hymna.

Lena přinesla domů tři zlaté medaile a stejný počet pohárů. Podle členů týmu měl Panchenko největší šance stát se světovým lídrem. Upřímnou a sympatickou dívku milovali všichni v týmu. Nikdy, a bezdůvodně, dívka nezmeškala trénink.

Jakmile byla doma Panchenko, spěchala, aby řekla svým přátelům a rodině o nových dojmech, úspěších a neúspěchech. Často jim psala dopisy z výcvikových táborů a soutěží.

Skok do věčnosti

Dobromyslný a otevřený spolužák byl ve škole velmi milován. Přitahovala lidi a nabízela je pozitivní a veselou náladou. Dívka vždy projevovala iniciativu, ale neukládala své vlastní nápady ani během tréninku, ani na dovolené. V rychlé biografii Mezhdurechensk student-sportovec existuje mnoho vítězství.

Získala čestná osvědčení, stuhy mistrů, čestné poháry, medaile a pamětní odznaky. Bremeno slávy však nedělalo, aby se dívka ohnula a chytila hvězdnou horečku. Život talentovaného sportovce tragicky skončil autonehodou. V roce 1980 spolu trénovali sovětští lyžaři a rakouští slalomáři.

Po konferenci 3. října se všichni vrátili do hotelu. Překladatel, který nastoupil do autobusu, nabídl Eleně místo vedle ní. O několik minut později narazila tramvaj do minibusu se sportovci na křižovatce. Překladatelka i sportovkyně byli na místě zabiti.

Zbytek účastníků utrpěl různé stupně traumatu, ale přežili. Málokdo znal podrobnosti tragédie. Noviny vydaly krátký nekrolog. Nejlepším památníkem Pančenka byl lyžařský rodák Mezhdurechensk.

Elena udělala hodně pro rozvoj svého oblíbeného sportu. Sportovní život lyžaře se také stal jedním z paprsků slávy.

Na památku lyžaře

Ve městě žije vzpomínka na slavného mladého lyžaře. Na domě, kde Elena bydlela, je instalována pamětní deska. V roce 1981 byla rozhodnutím Státního výboru pro sport v zemi vyhlášena soutěž na památku mistra sportu mezinárodní třídy Eleny Panchenko.

V dívčině rodném městě se tradičně koná mistrovství země v alpském lyžování o cenu Panchenko. Jedinou výjimkou bylo odložení soutěže z důvodu nedostatečné sněhové pokrývky na Tashtalog.

Mezi hlavní disciplíny alpského lyžování mezi teenagery do čtrnácti let patří slalom, obrovský slalom a superobří. Turnaj se koná každý rok na přelomu ledna a února. Sto šedesát sportovců narozených v letech 1964–1969 se zúčastnilo prvních soutěží na památku Pančenka v roce 1981 v Yugosu. Památný pohár přijala a odnesla do Leningradu členka národního mládežnického týmu Ageeva Evgenia.

Panchenko se ve svém sportu mohla stát skutečnou hvězdou. Předpovídala jí nádhernou budoucnost. Osud však rozhodl všechno jinak. Talentovaná sportovkyně odešla, aniž by měla čas na uspořádání osobního života, založení rodiny a dosažení svých výšek.