Scholes Paul: Biografie, Kariéra, Osobní život

Paul Aron Scholes je vynikající anglický sportovec, legenda světového fotbalu, charismatický Ir, „Red Prince“, který se stal skvělým navzdory všemu - problémy se zrakem, astma, bolavá kolena a úzkost blízkých. Byl vychován na fotbalové akademii Manchester United, kde strávil celou svou profesionální kariéru.

Scholes Paul: biografie, kariéra, osobní život

Životopis

Paul Scholes se narodil v roce 1974 16. listopadu v městečku Salford na severozápadě Anglie. Chlapec měl od dětství lásku k fotbalu. Scholes je živým příkladem skutečnosti, že nic není nemožné, jako dítě mu bylo diagnostikováno astma, ale to mu nebránilo dosáhnout velkých úspěchů v profesionálním fotbalu. Předpokládá se, že Paul hrál celý život za jeden klub, ale není to tak úplně pravda.

obraz
obraz

Začal zkoušet na akademii malého místního klubu „Langley Farrow“. Scholes se dostal do legendárního Manchesteru United až ve věku 14 let. Talentovaného chlapce si všiml Brian Kidd, jeden z asistentů Velkého Alexe Fergusona, a pozval ho na Akademii "červených ďáblů". Scholes zapůsobil na vedení klubu a mohl zůstat ve škole slavného týmu. Paul podepsal svou první smlouvu s klubem v roce 1991 a hrál v mládežnickém týmu 2 sezóny.

Kariéra

Paul Scholes patří do slavné „třídy 92“. Je nepopiratelné, že legendární trenér Sir Alex Ferguson měl mimořádný talent pro talentované hráče. Ale „Class-92“je jedinečný fenomén. Doslova všichni absolventi toho roku se po mnoho let stali skutečnými fotbalovými hvězdami a nepostradatelnými hráči základny Manchesteru United. Byl to opravdový talent „Klondike“: Paul Scholes, Nikki Butt, David Beckham a Gary Neville - abychom jmenovali jen několik hráčů, kteří se v historii klubu proslavili navždy.

obraz
obraz

V roce 1993 podepsal profesionální smlouvu s klubem Red Prince, ale jeho debut se uskutečnil až o rok později. Díky diskvalifikaci pobuřujícího Erica Contony měl Scholes šanci ukázat, co umí v ligovém poháru proti nižšímu týmu Port Vale.

Musím říci, že debut byl úspěšný, Manchester United hrál venku a do přestávky bylo skóre 1-1. Gól dal Paul Scholes. Ve druhé polovině, v 53. minutě zápasu, si Red Prince připsal double. Tento gól zvítězil pro Manchester United a setkání skončilo 2-1. První zápas v národním šampionátu, navzdory ofenzivní porážce v Ipswich Town (2–3), byl pro Paula Scholese úspěšný, vstřelil oba góly soupeři. Celkově se Scholes objevil na hřišti 25krát na turnajích této sezóny a vstřelil sedm branek.

V sezóně, která začala v roce 1995, dal Sir Alex Scholesovi větší šance prokázat se a většinu sezóny strávil na hřišti. V 26 zápasech rozčilil soupeře 14krát gólem. Ve stejné sezóně získal Paul své první trofeje v kariéře. Manchester United převzal FA Cup a vyhrál tamní Premier League.

obraz
obraz

Od této sezóny se talentovaný záložník konečně prosadil v základní sestavě a každý zápas odehrál o 200 procent. Je těžké si představit „Red Devils“90. a 2000. let bez tohoto úžasného hráče. Jeho přítomnost na hřišti znamenala stabilitu ve středu, podporu útočících hráčů a pomoc v obraně.

Treble of Manchester United v roce 1999

Konec 20. století je zdaleka nejjasnějším okamžikem pro všechny fanoušky a hráče klubu. Ten rok se týmu podařilo dosáhnout zlatého hattricku - vyhrál tři soutěže v jedné sezóně. 16. května Red Devils porazili Tottenham 2: 1, když porazili Arsenal Londýn o 1 bod a skončili v Premier League na prvním místě a stali se mistry Anglie.

22. téhož měsíce si Manchester United jednoduše poradil s Newcastlem ve finále FA Cupu, setkání skončilo 2: 0, druhý gól zápasu v 52. minutě zaznamenal Paul Scholes, který nakonec určil výsledek hry. Vážené výšky, obvinění sira Alexe byla vydána 26. května téhož roku.

Finále Ligy mistrů v roce 199 lze právem označit za nejdramatičtější a nejintenzivnější zápas v historii fotbalu. Setkání se konalo na slavném Camp Nou, domovském stadionu v Barceloně. Barevný plakát Manchesteru United - Bayernu Mnichov shromáždil plný stadion. Již v šesté minutě zápasu mnichovský tým ohromil Red Devils a otevřel skóre. Navzdory velkému počtu šancí nedokázal tým Sira Alexe vyrovnat skóre do přestávky, do konce poločasu byly na výsledkové tabuli útočné 0: 1.

Se začátkem druhého pololetí nedokázali rudí zvrátit výsledek setkání. Bayern měl navíc několik opravdu šancí, gól ďáblů zachránil jen zázrak a jeho jméno je Peter Schmeichel. Zbytek zápasu se hrál s různým úspěchem, šance byly u obou bran, ale skóre zůstalo nezměněno.

Fanoušci německého klubu již slavili vítězství s velkou silou a dokonce připravovali blahopřejné bannery, ale nezohlednili jednu věc: soupeři byli „Red Devils“vedeni samotným Alexem Fergusonem. Slavný Fergie Time pochoval Bayern jen za pár minut. Na konci setkání Ferguson neopustil hranu a neustále ukazoval na hodiny a naléhal na hráče.

obraz
obraz

Hlavní čas je u konce, rozhodčí přidal tradiční 3 minuty. V této době si Red Devils vydělali roh, který zahrál i brankář Peter Schmeichel. Po přesné přihrávce z rohu Davida Beckhama získal Schmeichel míč a poslal jej s neúspěšnou slevou do davu hráčů, z boje se vítězně vymanil Ryan Giggs, který se zmocnil míče. Měkkým kopem poslal míč do brány. 1-1! Takové skóre by automaticky přeneslo hru do prodloužení, nebýt dalšího rohu před branami Bayernu. Po přihrávce Beckhama Ole Gunnar Solskjaer přesně poslal míč na bránu, 92. minuta, 2-1.

„Červený princ“se bohužel nemohl zúčastnit tohoto „masakru století“kvůli nadužívání žlutých karet a diskvalifikaci, nicméně v mezistupních fázích přispěl ke „zlatému hattricku“. Ve skupinové fázi díky jeho gólům Manchester United remizoval a sdílel body s Bayernem Mnichov a Barcelonou Katalánci. Ve finále ¼, v 88. minutě druhé etapy proti Interu, vedl Paul Scholes tým od porážky vyrovnáním skóre 1-1.

obraz
obraz

Celkově Scholes v této sezóně vstřelil 4 góly v Lize mistrů. Všichni hráči Manchesteru United, kteří měli příležitost zahrát si tuto sezónu, považují toto období za nejbystřejší a nejúspěšnější ve své kariéře a Paul Scholes není výjimkou.

Výkony po výškách a odchod do důchodu

Po fantastické sezóně 98/99 Scholes pokračoval v hraní na trvale vysoké úrovni až do roku 2011. Po dramatickém finále Ligy mistrů ve Wembley podlehl Barceloně proti Španělsku po Edwinovi Van Der Sarovi a Scholes oznámil svůj odchod do důchodu.

Příští sezóna nezačala Manchester United dobře. Byl vyřazen z FA Cupu, skončil v Football League Cupu v 5. kole, podlehl Crystal Palace. V Lize mistrů skončil tým třetí ve skupině a šel do Evropské ligy. V lednu 2012 Scholes, který odešel ze své profesionální kariéry, oznámil svůj návrat do tábora „červených ďáblů“, sám to vysvětlil tím, že mu hra opravdu chyběla.

Říká se, že sám Ferguson se ho snažil přesvědčit, aby se vrátil do klubu, alespoň na jednu sezónu. Návrat „Rudého prince“rozhodně ovlivnil hru týmu, ale nepřinesl výsledky. V Evropské lize byl klub vyřazen ve finále 1/8. A v základní části „Manchester United“, když na konci sezóny dvakrát zakopl, skončil až na druhém místě.

Paul Scholes se rozhodl zůstat s týmem v další sezóně, ve které odehrál 21 zápasů a vstřelil pouze jeden gól, zároveň zvedl nad hlavu poslední trofej své profesionální kariéry. Na konci sezóny s Manchesterem United se Scholes stal jedenáctým mistrem Anglie. Poté ukončil svou hráčskou kariéru, tentokrát konečně a neodvolatelně.

obraz
obraz

Celkově legendární hráč odehrál 718 zápasů s Manchesterem United, ve kterých vstřelil 155 gólů. Stal se 11krát mistrem Anglie a dvakrát získal nejprestižnější trofej v Evropě - Pohár Ligy mistrů.

Mužstvo Anglie

obraz
obraz

Zakladatelé fotbalu měli smůlu od roku 1966, kdy jako jediný v historii vyhráli mistrovství světa. Paul Scholes měl také smůlu; za národní tým nastoupil 66 zápasů a vstřelil 14 gólů, ale nikdy nic nevyhrál.