Sophia Zhuk: Biografie, Kreativita, Kariéra, Osobní život

Obsah:

Sophia Zhuk je mladá a nadějná ruská tenistka. Vítěz šesti turnajů ITF, bývalá čtvrtá raketa světa mezi juniory. Vítěz juniorského turnaje ve Wimbledonu v roce 2015.

Sophia Zhuk: biografie, kreativita, kariéra, osobní život

Životopis

Budoucí sportovec se narodil první prosincový den roku 1999 v ruském hlavním městě Moskvě. Sophia vyrostla jako velmi aktivní dítě. Máma Natalia a táta Andrej se rozhodli poslat dívku na sport ve věku tří let. Volba rodiny padla na sekci rytmické gymnastiky, ale dcera se bála protahování, kromě toho obdivovala svého staršího bratra, který dlouho hrál tenis.

A od pěti let se Sophia přestěhovala k tenisu. Talentovaná dívka rychle začala ovládat vybraný sport, ve velmi něžném věku začala vystupovat na různých turnajích a dokonce vyhrávat ceny. V devíti letech Zhuk vyhrál ruské tenisové turné. Ale můj bratr, bohužel, opustil sport po vážné operaci.

obraz
obraz

Soňa trénovala na slavném stadionu Lužniki s dalšími moderními tenisovými hvězdami. Sophia je stále přátelé s Alexandrou Kuzněcovovou, s níž se v dětství šly dívat na Kremlin Cup.

Profesionální kariéra

Před vstupem na profesionální úroveň studoval mladý sportovec na belgické akademii založené tenisovou hvězdou Justine Henin v letech 2011 až 2016. Nabídka tréninku navíc přišla od vedení této slavné sportovní školy, která sleduje talentované mladé tenisty po celém světě. Téhož roku podepsala dvanáctiletá Beetle smlouvy s Wilsonem, sportovní agenturou IMG, Reebokem a řetězem obuvi Merry Walk, aby si vydělala peníze na studium. Sophiiným osobním trenérem během tréninku byl Olivier Jeanne.

První rozhodující vítězství na profesionální úrovni přišlo Sophii ve věku 14 let. Na turnaji, který se konal v kazašském městě Šymkent, porazila ve finále krajanku Margaritu Lazarevovou se skóre 2: 0. Zhuk se stal jedním z nejmladších účastníků, kterým se podařilo vyhrát turnaj na úrovni ITF. Před tímto úspěchem se mohli pochlubit pouze dvě slavné tenistky: Dinara Safina a Justine Henin. V časopise PROsport byla mladá tenistka okamžitě přezdívána „Sonya Zolotaya Ruchka“

obraz
obraz

Následující rok se Beetle kvalifikoval na turnaj ve Wimbledonu. Na samotném turnaji se dívka dokázala dostat do finále, kde se setkala s Annou Blinkovou. V hořkém boji dokázala Sophia zvítězit. Ve všech zápasech neprohrála ani jeden set. Sonya Zhuk se stala druhou ruskou tenistkou, která dokázala vyhrát juniorskou soutěž Wimbledonu v Londýně, kam dorazila velmi mladá atletka se svou matkou. Před ní se stejným kreativním vítězstvím vyznamenala pouze Vera Dushevina, která v roce 2002 ve finále porazila slavnou Marii Šarapovovou.

Mimochodem, v jednom z rozhovorů mladá sportovec přiznala, že je fanouškem Maria Sharapova, a snila o vítězství ve Wimbledonu od raného dětství. Sophia často zdůrazňuje, že se nikdy neobává chodit na kurt, protože hrát tenis je pro ni opravdovým štěstím.

V roce 2016 debutovala Zhuk na nejvyšší úrovni ženské soutěže. Díky divoké kartě od organizátorů dostala příležitost zúčastnit se turnaje WTA, který se konal v Miami. Ale i přes naděje, které do ní vkládala, nemohla Sophia postoupit v turnaji o jednu jota. V prvním zápase podlehla zkušené atletce z Číny Zhang Shuai.

obraz
obraz

Na jaře roku 2017 vyhrál Zhuk americkou etapu ITF, která se konala v Neapoli. Poté, co ve finále porazila Američanku Taylor Townsendovou, získala Sophia hlavní cenu soutěže - 25 000 $. V létě téhož roku zvítězil talentovaný sportovec na turnaji v turecké Burse. Toto vítězství se stalo jedním z nejlepších v Zhukově kariéře.

V roce 2016 sportovec obsadil nejvyšší linii v žebříčku profesionálních tenistů, Zhuk se dokázal dostat na 297. pozici. K dnešnímu dni došlo k poklesu kariéry dívky a obsadila pouze 363 linií. Je třeba zdůraznit, že selhání mladé sportovkyně nejsou jen její osobní chyby a omyly, ale také nedostatečné financování typické pro ruský sport.

V roce 2018 se Sophia podělila o svůj sen hrát v hlavním losování grandslamových turnajů, ale nejnovější výsledky a její klesající kariéra pravděpodobně tenistce nedovolí splnit její přání. Nedostala se ani do finále amerického turnaje ITF.

Po svém triumfu v mladistvém Wimbledonu Beetle bezohledně slíbila svým fanouškům, že se stanou první raketou na světě. Její nedávné úspěchy bohužel naznačují, že dívka může zůstat ve velkých sportech někde na středních pozicích. Ačkoli v historii tenisu existuje mnoho případů skvělých návratů. Fanoušci ruské blondýnky Sophie mohou v takový zázrak jen doufat.