Kaori Sakamoto: Biografie, Kreativita, Kariéra, Osobní život

Obsah:

Kaori Sakamoto je klíčovou postavou japonského národního krasobruslařského týmu. Za rameny sportovce vystupujícího v samostatném bruslení - vítězství v šampionátech různých úrovní a Grand Prix. V roce 2018 získala krasobruslařka zlatou medaili na mistrovství čtyř kontinentů a v roce 2019 se stala nejlepší na japonském šampionátu.

Kaori Sakamoto: biografie, kreativita, kariéra, osobní život

Cesta k velkému sportu

Kaori Sakamoto se narodil 9. dubna 2000 v Kóbe. Toto japonské město, které se nachází na ostrově Honšú, je předním přístavem v zemi a centrem mezinárodního obchodu.

Rodina se rozhodla, že se dívka bude věnovat krasobruslení od útlého věku, volba se ukázala jako správná. Mladá Kaori debutovala na Grand Prix v České republice v roce 2013. Tato série prestižních soutěží je organizována pro juniorské bruslaře a probíhá v několika fázích na kluzištích v různých zemích. Kromě toho sportovec poprvé vstoupil na led japonského juniorského šampionátu v krasobruslení. Dívka svůj úspěch zopakovala i v následujícím roce a získala právo reprezentovat svou zemi na mezinárodním juniorském šampionátu v Tallinnu, kde se přihlásila mezi šest nejlepších a poprvé vstoupila na led národního mistrovství dospělých.

obraz
obraz

Sezóna 2015/2016 byla pro bruslaře velmi úspěšná. Začala na asijském poháru spolu s významnými dospělými sportovci, ale vystupovala velmi sebevědomě a získala bronz. Poté strávila několik etap na juniorských soutěžích v Lotyšsku, kde získala stříbrnou medaili, a v Polsku, kde se stala čtvrtou. Na zimních olympijských hrách mládeže v Norsku patřil japonský krasobruslař mezi šest nejlepších. V předvečer olympijských her vyhrál sportovec doma Grand Prix a stal se druhým v Paříži. Byla také jednou z vítězek Velké ceny juniorů v Marseille. Poté, co se Kaori stala vítězem juniorského šampionátu, odvážně vstoupila do boje národního šampionátu, debutantka obsadila 8. místo. Během mnoha sportovních soutěží dokázala bruslařka zlepšit svůj předchozí sportovní výkon.

obraz
obraz

Olympijská sezóna

Sakamoto zahájila novou sezónu 2017–2018 na asijském poháru, kde zvítězila v drtivé většině. Sportovec uspořádal několik dalších turnajů ve Spojených státech, ale chyběla jí sebevědomí, aby vyšplhala na pódium. Poté následovala série Grand Prix v Rusku, v této fázi se od ní odvrátilo štěstí a Kaori skončila uprostřed turnajového stolu. Ale na americké scéně Velké ceny se stal krasobruslař z Japonska druhým. Japonský nezadaný sportovec strávil konec roku na národním šampionátu, bojoval o zlato, ale z hlediska celkového počtu bodů byl učiněn pouze druhý krok na stupních vítězů. O měsíc později, na kontinentálním šampionátu v Tchaj-peji, bruslařka představila překvapení pro rozhodčí a diváky, sebevědomě získala titul šampionky a zlepšila své výsledky.

Na olympijských hrách v Jižní Koreji vystoupila jako náhradnice ve volném programu a obsadila poslední místo. Podle výsledků soutěže v turnaji jednotlivců na olympiádě byla dívka na 6. místě a tým z Japonska byl v 5. řadě turnajové tabulky.

obraz
obraz

Další úspěchy

V roce 2018 pokračovala japonská krasobruslařka ve své kariéře a stala se absolutním vítězem mistrovství čtyř kontinentů a její spoluhráči se umístili na nedalekých pódiích. Jejich příspěvek k rozvoji národního krasobruslení byl obrovský, protože takové vítězství japonského týmu bylo až v letech 2003 a 2013. Každoroční soutěž se objevila v roce 1999 jako obdoba mistrovství Evropy. Navštěvují ji sportovci z Ameriky, Asie, Austrálie a Oceánie. Bezplatný program s názvem „Amelie“, s nímž vystoupila Sakamoto, příjemně potěšil publikum množstvím kaskád skoků, skládajících se z trojité smyčky prstů a dvojitého axelu, stejně jako kroků čtvrté úrovně. Bruslařka tak vytvořila svůj osobní rekord v programu - 142, 87 bodů a v celkovém počtu soutěží - 214, 21 bodů. Kluziště v Tchaj-peji se stalo jedním z oblíbených bruslařů a přineslo jí vítězství. Vrací se sem každý rok, zde se cítí sebevědomě a klidně.

Usměvavá a charismatická Kaomi se stala skutečným objevem sezóny. Přinesl dívce vítězství v národním šampionátu a stříbro v etapě americké Grand Prix. Na světovém šampionátu v krasobruslení byla Japonka teprve pátá, přestože v krátkém programu výborně bruslila a její výsledek - 76, 86 bodů - se stal osobním rekordem sportovce na soutěžích této úrovně. Sakamoto zahájila svůj volný program choreografickou cestou, která nenápadně proudila do závěrečného skoku celého programu - dynamický vývoj dosáhl svého vrcholu.

obraz
obraz

Důraz na skákání

Ve sportovní biografii japonského krasobruslaře je mnoho vítězství. Skutečná samurajská postava, kterou předvádí na všech soutěžích, jí pomáhá dosahovat výsledků. Během tréninku v Helsinkách si narazila hlavu a krátký program prakticky propadla. Ale podařilo se mi dát dohromady a skvěle bruslit volný program, který zapůsobil na všechny. Krasobruslařovi se podařilo udržet laťku a stal se třetím v soutěži ve Finsku.

Hlavní výhodou Kaori jsou velké skoky, které ve velkém počtu zahrnuje do svých programů a střídá je s choreografickými odkazy. Její trenéři stanovili super úkol - posílit důraz na skoky, které Sakamoto perfektně kombinuje s hudbou a které se ukáží jako neuvěřitelně měkké, s „kočičími“přistáními a východy.

Každé představení slavného japonského krasobruslaře je jasné a velkolepé, s dobře zvolenou hudbou a plné komplexních sportovních prvků. Ale za jejím letem na ledě je spousta práce a hodiny tréninku. Již nyní se připravuje na nové etapy Grand Prix, které se budou brzy konat ve Spojených státech, a také na turnaj v Grenoblu. Boj bude horký, protože v soutěži se sejde mnoho silných a stabilních sportovců, mimo jiné z Ruska. Dnes je v osobním životě 19letého Kaori Sakamota sport na prvním místě, stejně jako obrovská láska ke krasobruslení a touha vyhrát.